"Опер повинен бути хорошим актором", - Вадим Могила

15.04.2019 в 19:00:00|Общество
1 0
"Опер повинен бути хорошим актором", - Вадим Могила

Минуло вже 12 років, відколи амбітний 33-річний начальник Управління карного розшуку Головного управління Нацполіції в Одеській області з головою занурився в оперативну службу, тоді ще простим оперуповноваженим Приморського відділу поліції Одеси.

Вадиме Сергійовичу, розкажіть, як прийшли в професію? Хто був Вашим орієнтиром?

– Ще зовсім юним 17-річним хлопцем я просто зачитувався легендарними детективами, захоплювався художніми фільмами, знятими на їх основі, і зрідка слухав розповіді свого дядька, який все життя прослужив у карному розшуку. Саме дядько і вирішив одного дня моє майбутнє.

Він покликав мене, тодішнього студента, до себе на практику. І там я побачив згуртований колектив справжніх професіоналів. А ще як подивився фільм «Место встречи изменить нельзя», то вже ні про що більше не мріяв, як про роботу в карному розшуку. Хотілося розкривати злочини, затримувати бандитів, допомагати людям.

– Ніколи не жалкували про вибір фаху?

– Ні. Офіцер, який обрав службу в карному розшуку, або присвячує їй все своє життя, або не затримується в ній ні на хвилину. Я затримався на цілих 12 років… Сьогодні для мене служба в карному розшуку – це стихія, в якій переплелися в єдине ціле колеги, сім’я та друзі, робота, відпочинок і хобі.

– Зваживши на життєвий досвід, який вже маєте за плечима, яким Ви стали у порівнянні з тим романтичним 17-річним юнаком?

– Мене вже нічим не здивуєш. Я став прагматичним психологом і, як не дивно, актором. Це допомагає мені згуртовувати навколо себе великий колектив оперативників, вправно розкривати злочини, затримувати правопорушників, допомагати людям – все, про що мріялося.

– А пригадуєте, як починали?

– Звичайно: перші кроки, перші ґулі на лобі чи перемоги – вони найболючіші і разом з тим, -  найяскравіші.

– Перше розкриття злочину яким було?

– Неоднозначним. Це було вбивство чоловіком своєї матері.  Після невдалої спроби покінчити життя самогубством, зловмисник прийшов до Приморського відділу поліції зізнаватися в скоєному. Це було у 2006 році. Я тоді починав там оперуповноваженим. Молодий і зовсім недосвідчений лейтенант, я сприйняв заявника за психічнохвору людину. Тож той просидів у райвідділі кілька годин. Надалі я все ж таки поспілкувався з бідолахою, виїхав до нього додому, де виявив жінку без ознак життя, яка пролежала так не один день. Тоді я зрозумів, що в роботі опера важливим і можливим може бути все - до дрібниць, до абсурду, до неможливого.

– Ви, вже як керівник Управління карного розшуку, як оцінюєте молодих фахівців, що приходять до Вас працювати? Які вони?

– У більшості молода поросль не така романтична, але дуже сильна – і морально, і фізично. Вона має справжні якості оперативника: розум, порядність і жагу до роботи. Приходять, звичайно, і інші, але вони дуже швидко відсіюються.

– Багато маєте з ними клопоту? Що хвилює найбільше?

– По-різному буває. Молодь треба навчати, і це нормально. Однак, що мене бентежить у цьому питанні, так це те, що особовий склад карного розшуку за останні роки сильно помолодшав, а наставників, які могли б поділитися досвідом із новачками, на жаль, ми втратили під час переходу міліції в поліцію.

– За роки Вашої служби багато змін зазнав карний розшук?

– За останні роки змінилася специфіка розкриття злочинів. Це пов’язано з тим, що сама злочинність не стоїть на місці. Отож вивчаємо і розвиваємося разом із технологіями і ми.

Але найбільше змін у службу карного розшуку вніс новий Кримінальний процесуальний кодекс України. Ті нововведення скували нам руки і, повторюся, позбавили наставників, які були прикладом і надійною опорою.

От і доводиться бути постійно в осередку подій - виїжджати на всі тяжкі та особливо тяжкі злочини, організовувати роботу ще не досвідчених оперативників, підказувати, направляти, вчити.

– Розкажіть про затримання, яке вважаєте найбільш значущим у своїй кар’єрі.

– У цілому таких достатньо багато. Із резонансних пригадую вбивство молодої дівчини, яку у 2008 році рано-вранці знайшли зґвалтованою та задушеною на Приморському бульварі.

То був кричущий випадок для нашого міста. Оперативники з усього одеського регіону розгорнули комплекс заходів, спрямованих на пошуки вбивці. Ми навіть вперше звернулися за інформацією до астролога. І хоча згодом викрили зловмисника і затримали саме силами правоохоронних органів, скажу, що дещо зі слів провидця справдилося. Наприклад, дата розкриття злочину.

– Хто ж виявився вбивцею?

– Раніше судимий громадянин Молдови.

– А доводилося рятувати життя?

– Кожен оперативник, розкриваючи злочин, затримуючи злочинця за тяжкі та особливо тяжкі злочини, – робить подвиг, рятуючи життя громадян. Звичайно ж, за період служби нам доводилося затримувати і особливо небезпечних злочинців, і вбивць, які свідомо йшли на вчинення злочинів проти людей.

– Ви виїжджали на затримання жителя Лиманського району в ході операції «Грім» і брали в ній не останню участь. Розкажіть про це.

– Було таке. Раніше судимий чоловік взяв у заручники свою матір і, забарикадувавшись у будинку, почав вести активну оборону за допомогою вибухових пристроїв і вогнепальної зброї. В результаті постраждав один із місцевих співробітників поліції. Довелося їхати на місце події і спільно зі співробітниками КОРДу організовувати роботу правоохоронців. Так, завдяки злагодженим діям, правопорушник був затриманий і більше ніхто не постраждав.

– Хоч інколи маєте відпочинок?

– У карному розшуку немає ні вихідних, ні свят. Тут безупинний робочий кругообіг подій. І я весь у ньому. Таке життя керівника Управління карного розшуку.

– А в чому ж черпаєте натхнення? Хто надихає на нові щоденні звершення?

– Близькі та рідні люди – найбільше натхнення для будь-якої нормальної людини. Дружина та сини дають мені сили. Втому знімаю в спортивній залі. А ще не так давно я захопився грою на гітарі.

За матеріалами od.npu.gov.ua


Внимание! Обнаружив ошибку или неточность в тексте, выделите ее и нажмите Ctrl+Enter. Далее следуйте инструкциям. Редакция сайта заранее благодарит всех бдительных читателей!

Новости Одессы

Интервью

Престижный диплом и гарантированное трудоустройство: почему абитуриенты выбирают социально-правовой факультет Национального университета «Одесская юридическая академия»

Выбор учебного заведения – задача не менее ответственная, чем выбор самой профессии. Но не менее важно выбрать факультет и определиться с будущей специальностью, которая соответствует всем чаяниям и требованиям абитуриента.

11.02 в 14:31:00|Общество
1 0
Все интервью